Nordea-fonden har endnu engang ladet millioner regne over Lolland. Sidste år var det penge fra den lokale "Vores Egn"-pulje, der var målrettet direkte mod Sydhavsøerne, mens det denne gang er donationer fra en landsdækkende pulje.
I alt 88,5 millioner kroner er blevet delt ud over hele landet fra "Renoveringspuljen", og de kommer også seks lollandske projekter til gode.
Målet med puljen er at styrke de lokale mødesteder og sikre, at der sker renoveringer fremfor nedrivning.
"Vi ser en stadig stigende og livsbekræftende vilje i hele landet til at passe
på og udvikle de steder, hvor mennesker mødes. De støttede projekter er
virkelig gode eksempler på, at initiativet lever med mere grøn omstilling og
plads til flere i de lokale fællesskaber i hele landet," udtaler Henrik Lehmann Andersen, adm. direktør i Nordea-fonden.
To projekter på Fejø
Annonce
De har modtaget donationer
Seks projekter på Sydhavsøerne har modtaget penge fra Norden-fonden:
Fire af de støttede projekter har hjemme på Lolland og to på Fejø. I alt modtager lokalområdet næsten 2,8 millioner kroner fordelt på de seks projekter. Over en tredjedel af pengene går til ét enkelt projekt.
Et af de seks lokale projekter har hjemme i Guldborgsund Kommune. Det er Grænge Beboerforening, der har modtaget 600.000 kroner til at renovere et lokalt mødested. Her skal der blandt andet isoleres bedre, så strikkedamer, mændenes madklub samt deltagerne ved bankospillet kan mødes i Toreby uden at bruge en formue på varmeregningen.
På Fejø er der støtte til både Det Gule Pakhus og til Fejø Børne- & Kulturhus. Sidstnævnte får 260.000 kroner, der blandt andet skal bruges til udskiftning af
vinduer i gymnastiksalen. Det skal være med til at mindske energiforbruget. De nye vinduer skal kunne åbnes fra gulvet, og
der monteres mørklægningsgardiner, som kan bruges ved filmvisninger og koncerter.
Langø Forsamlingshus modtager også penge til nye vinduer, og i Brandstrup er der 400.000 kroner, som blandt andet skal bruges på et nyt ventilationssystem og isolering af loftet.
Gang i stor renovering
Det største bidrag går dog til Sydlolland.
Errindlev Forsamlingshus modtager en million kroner, der skal bruges på en større renovering. Bestyrelsen har lavet et projekt, der vil betyde isolering af gulve og vægge,
udskiftning af utætte vinduer samt installation af et solcelleanlæg med en batteripakke. Samtidig skal de hårde
hvidevarer og belysningen udskiftes, så der kommer et lavere energi- og vandforbrug.
Den landsdækkende pulje lød oprindelig på 75 millioner kroner, men blev udvidet med yderligere 13,5 millioner, da der var stor søgning. Og i Nordea-Fonden er direktøren sikker på, at pengene er godt givet ud.
"Mange steder er faciliteterne godt brugte, og driftsudgifterne er høje. Når
kræfterne bliver lagt i energirenovering og samtidig gør stederne mere
åbne og tilgængelige, skaber vi sammen bedre rammer for fællesskab –
både nu og i fremtiden," udtaler Henrik Lehmann Andersen.
Seneste artikler
Plejefarens ven fik en klump i halsen, da han fortalte, hvad der var sket
Centerchef fyret: Nu udtaler kommunaldirektør sig
Nyt tilfælde af fugleinfluenza
Borgermøde om fremtidens nære sundhedsvæsen
Centerchef fyret
Mest læste artikler
Femø-bo fandt død kvinde: - Jeg fik et chok
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Alvorlig trafikulykke: Lægehelikopter tilkaldt
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
Lokalt byggemarked midlertidigt lukket