Krimi

Manden fra Lolland blev knaldet i en aktion sidste år. Billedet stammer fra en tidligere stor kokain-fangst. Arkivfoto: National enhed for Særlig Kriminalitet

Kæmpe kokain-dom: Mand fra Lolland ryger bag tremmer i mange år

En 27-årig mand fra Lolland skal bruge de næste mange år af sit liv bag tremmer, har Retten i Glostrup torsdag afgjort.

Offentliggjort Sidst opdateret

27-årige Nicholas Schlander fra Nakskov er torsdag blevet idømt 14 års fængsel for at være i besiddelse af 100 kilo kokain.

Det skriver National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) i en pressemeddelelse.

Dommen faldt ved Retten i Glostrup, som mener, at manden har fungeret som mellemmand i en narkotikaorganisation.

Her skulle han have været ansvarlig for indsmugling af større mængder kokain. Smuglingen er sket ved hjælp af lastbiler, der er kørt fra udlandet ind i Danmark.

Det kom frem i retten, at manden har skabt forbindelse og videregivet instruktioner mellem bagmændene og personer, som har stået for at hente kokainen og senere videreoverdrage den i Danmark. Det skete i syv tilfælde på adresser i Solrød, Greve, Brøndby, Glostrup og i Taastrup i en periode mellem november 2023 til marts 2024, skriver NSK i pressemeddelelsen.

- Omfattende efterforskning har afdækket, at den 27-årige har været et nødvendigt og aktivt bindeled i indsmuglingen af hele 100 kg kokain. Det er helt åbenlyst en alvorlig forbrydelse, og derfor er jeg godt tilfreds med, at retten har idømt en langvarig fængselsstraf i sagen, siger specialanklager i NSK, Rikke Holm Schønsted i pressemeddelelsen.

Den 27-årige lollik har løbende fået betaling for sit virke i kokainhandlerne.

Manden blev sammen med andre gerningsmænd anholdt i juni sidste år. Tre af hans medgerningsmænd har tidligere tilstået deres roller i sagen og fik hver 13 års fængsel.

Nicholas Schlander har valgt at anke dommen.