Blå blink
Arkivfoto: Lolland-Falster Brandvæsen
Lolland-Falster Brandvæsen
Kaldt ud til nattebrand midt på cykelsti: - Det var meget underligt
Brandvæsenet blev kaldt ud til en cykelsti, hvor en brændende pose med affald var efterladt. Tørre blade og kviste lå tæt ved branden.
Natten til fredag lød alarmen hos Lolland-Falster Brandvæsen i Nakskov.
Klokken halv et rykkede indsatsleder og brandfolk ud til en cykelsti ved Velovænget i den nordlige del af Nakskov.
- Vi kom ud til, hvad der lignede en sæk med noget
affald, som stod og brændte. Den brændte ret godt midt cykelstien. Det var meget underligt - specielt på det tidspunkt, siger Henrik Brøndbjerg Christensen, indsatsleder Lolland-Falster Brandvæsen.
Selvom branden "ikke krævede mange ressourcer", var der en fare for, det kunne have udviklet sig.
- Det var i et område med masser af tørre blade og tørt knas. Det var lidt overraskende at se de blade, der lå nede i
kanten, sagtens kunne brænde fint. Det kunne hurtigt løbe videre ned i buskadset, siger indsatslederen.
Han kender ikke årsagen, men oplevede selv på vejen hen til branden, at der blev affyret en del fyrværkeri rundt omkring i byen.
- Man kan have en formodet mistanke, om at det kan have noget at gøre med fyrværkeri, men jeg kender ikke årsagen, lyder det fra indsatslederen, der efter "maks. et kvarter" på cykelstien kunne køre hjem og sove videre.
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker