Blå blink
Foto: Presse.fotos.dk
Motorvej genåbnet efter alvorlig ulykke: Ung mand i kritisk tilstand og kvinde kvæstet
Mandag skete der et uheld på Sydmotorvejen.
Sydmotorvejen mellem frakørsel 45 og 46 på Lolland er klokken 11.20 åbnet igen efter en alvorlig ulykke i nærheden af Sakskøbing.
Ulykken skete ved 08.20-tiden, og der har været tilkaldt både akutlægehelikopter samt en bilinspektør til stedet. Sidstnævnte skal forsøge at fastslå årsagen til ulykken og er ved 10.45-tiden netop blevet færdig med sit arbejde.
To biler stødte sammen og snurrede efterfølgende rundt. En 22-årig mand fra Lolland Kommune er blevet fløjet med lægehelikopter til Rigshospitalet. Hans tilstand betegnes ifølge politiets vagtchef Kasper Skotte som kritisk.
Den anden tilskadekomne er en 59-årig kvinde fra Guldborgsund Kommune. Hendes tilstand betegnes som stabil, og hun er kørt med ambulance til Nykøbing Sygehus.
Årsagen til ulykken kendes ikke med sikkerhed endnu.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker