Danmark er med helt fremme blandt verdenseliten, når det handler om naturvidenskabelige virksomheder. Selvfølgelig er Novo Nordisk helt i top, men en lang række andre markerer sig også stærkt på det internationale marked. Men det er svært at få nutidens unge til at gå i retning af en ungdomsuddannelse som HTX.
- Der er mange, som vælger naturvidenskaben fra. De tror, at det er en nørdet uddannelse, men sådan behøver det ikke nødvendigvis være, siger lektor Torunn Laksafoss fra HTX-uddannelsen på UCE i Nykøbing Falster.
Forleden var både elever og undervisere fra HTX samlet i Knuthenborg Safaripark, hvor der for anden gang blev holdt en charmeoffensiv over for 8.-klasser fra skoler på Lolland-Falster. Det skete med fokus på de såkaldte STEM-fag.
Naturvidenskab alle steder
I løbet af fire regnfulde timer fik eleverne mulighed for at smage på, hvad et naturvidenskabeligt fag indeholder. Håbet er i sidste ende, at flere tager en teknisk uddannelse, når folkeskolens afgangsprøve er i hus.
Annonce
Torunn Laksafoss nyder at se HTX-eleverne være vejledere for 8.-klasserne. Foto: Palle Nevad Frandsen
- Vi vil gerne have eleverne til at se, at disse fag ikke er så farlige, som de tror. Samtidig skal de bare lære, at naturvidenskaben er overalt. Den er også derhjemme, når man tager et glas vand, påpeger Torunn Laksafoss.
Fakta om STEM-fag
STEM-fagene er en forkortelse for Science (videnskab/naturvidenskab), Technology (teknologi), Engineering (ingeniørvidenskab) og Mathematics (matematik), der samlet dækker over en bred vifte af uddannelser og discipliner inden for disse fire områder.
Forskellige folkeskolefag som biologi, fysik/kemi, natur og teknologi samt matematik hører til STEM-fagene.
Jo mere man drejer op for vandhanen, desto hurtigere bliver glasset fyldt. Og med det i tankerne har man klaret et simpelt forsøg, som kunne være taget direkte ud af en HTX-time. Sværere behøver det ikke at være.
Mere end røv i sædet
Torunn Laksafoss mener, at nogle af uddannelsens forcer er bevægelighed.
- HTX kan byde på noget mere end blot "røv i sædet". Her skal du tænke, arbejde i samspil med andre, du skal bruge dit syn og din følesans. Her er mange forskellige måder at lære på - og jo mere man griner undervejs, desto bedre er det.
I Knuthenborg Safaripark er det HTX-eleverne, som for en stund er blevet undervisere. Uden at de ved det, bliver de trænet i fremlæggelser, og det er en stolt lærer, som følger med fra sidelinjen. Eleverne har taget affære og selv fundet løsninger på uventede opgaver. Blandt andet generede regnen, da dagen begyndte, og det fik eleverne til selv at rykke rundt på nogle bænke, så alle kunne komme i tørvejr.
Ville være ingeniør
En af dem, der er guide for folkeskoleeleverne, er Mads Kruse-Andersen, der går i 2.g. Han synes, at det er en fed dag, hvor de både kan fortælle om dinosaurer og deres uddannelse.
Mads Kruse-Andersen står ved porten til fortiden, men med blikket mod fremtiden. Foto: Palle Nevad Frandsen
Da han gik i 8. klasse, var der ikke en lignende charmeoffensiv, men han havde heller ikke brug for den.
- Jeg vidste allerede dengang, at jeg ville på HTX. Dengang var tanken, at jeg ville være ingeniør, men nu er jeg på biotek og vil gerne noget med medicin, fortæller han.
Annonce
God hjælp fra de yngre elever
For Mads Kruse-Andersen har det været skønt, at der ikke er så meget fokus på sprogfagene, og at han i stedet kan fordybe sig i eksempelvis fag om kroppen.
Nu bruger han en dag sammen med kammeraterne med et mål om at give de mange 8.-klasser en god dag.
- Nogle gange er det lidt hektisk med eleverne, men de er gode til at gøre vores arbejde nemt, fortæller han.
Den er gal med omdømmet
Han er godt klar over, at en vigtig del af dagen er at gøre HTX interessant for fremtidens elever.
- Vi skal lokke nogle flere til en døende uddannelse, siger han med et grin.
Men hvorfor er det, at HTX, som ellers er blandt de bedste uddannelser til at få unge til at studere videre, har det så svært ved at tiltrække nye elever.
- Jeg tror, at det handler om vores omdømme. Mange tror, at vi er nogle underlige nørder, men det er federe end som så, mener Mads Kruse-Andersen.
- Vi er ikke en flok nørder, der sidder og laver ingenting.
Annonce
Her er eleverne i gang med et af forsøgene, hvor det handler om samle nok mad til at overleve som dinosaur:
Lolland kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
Personer satte ild til bil efter natligt færdselsuheld
I dag skal René og NFC forklare millionregning for rengøring
Nicklas bluffede sig til en lille million: - Jeg er den første dværg til at gøre det her
Nykøbing er topklar til gin: Totalt udsolgt på tre dage
Kæmpe løft af øerne: - Det er vanvittigt, at det kan lade sig gøre
Mest læste artikler
Efter syv års nabostrid: Nu lukker populær attraktion
Whitsun Festival på Lolland aflyses i 2027
Personer satte ild til bil efter natligt færdselsuheld
Landets bedste Netto ligger på Lolland
Rødby skole kan få renovering for 10,3 mio. kr.