Shane Brox og hans vilde venner indtager klosteret på Lolland

Shane Brox fra DR Ramasjang forvandler Dronning Sophies Hus til et forunderligt univers af farver, former og finurlige væsener.

Shane Brox forklarer om de vilde væsener til Jytte Frijs og kulturminister Jakob Engel-Schmidt. Foto: Lars Hovgaard
Offentliggjort

Udyret, Lille Lorteånd, Indestængt vildskab og Hr. Solskin.

Velkommen til Shane Brox’ verden af væsener, som netop har indtaget de historiske rum i Dronning Sophies Hus på Halsted Kloster.

Og ja, det er den Shane - kendt fra blandt andet programmerne Shanes Verden på DR Ramasjang samt adskillige børnebøger. Og mandag fik både kulturminister Jakob Engel-Schmidt og 10-årige Polly en guidet rundvisning af Shane blandt væsnerne i værelserne i den nyligt restaurerede klosterbygning.

Vildt at kigge på

Og begge var synligt imponeret.

- Jeg synes, det er vildt at kigge på. Både farverne og formerne. I går gik jeg rundt her helt alene med min mormor - det var spændende, lød det fra Polly, der er barnebarn til Jytte Frijs, grevinde på Halsted Kloster.

”Beauty in the Beast”

  • I udstillingen  ”Beauty in the Beast” trækker Shane Brox på referencer fra surrealisme og psykedelia til folkloristisk kunst og plantelignende organismer i sine værker bestående af syrede, komiske, uhyggelige og smukke væsner. 
  • Udstillingen er en delvis genopsætning af Shane Brox' udstilling af samme navn, udstillet i Nikolaj Kunsthal sidste år. 
  • I Dronning Sophies Hus præsenteres skulpturerne i en særlig ramme: en historisk bygning, der efter århundreders forfald er nænsomt restaureret og har genfundet sin oprindelige pragt. 
  • Huset blev opført i 1591 af Dronning Sophie, enkedronning efter Frederik 2.
  • Til udstillingen er der skabt en særlig lydrejse, komponeret af Andreas Hüttel, der understøtter stemningen, vækker følelser og inviterer til fordybelse i de historiske rum.
  • Udstillingen ”Beauty in the Beast” kan opleves i Dronning Sophies Hus fra 29. maj til 31. august 2025 (fredag-lørdag-søndag). Se nærmere for åbningstider og priser på www.dronning-sophies-hus.dk

Og kulturministeren:

- Jeg har set udstillingen før, da den var i Nikolaj Kunsthal. Og den passer rigtig godt ind i disse historiske rammer - det akkompagnerer hinanden godt. I det hele taget er det dejligt, at et sted som dette også åbner sig for kunsten. Det er en skøn dag at være kulturminister, lød det fra Jakob Engel-Schmidt, der besøgte Dronning Sophies Hus på Halsted Kloster for første gang.

Kan lide Lolland

Jakob Engel-Schmidt, Shane Brox og Jytte Frijs med barnebarnet Polly i et af udstillingens rum. Foto: Lars Hovgaard

Heller ikke kunstneren selv, Shane Brox, har tidligere været i Dronning Sophies Hus.

- Lolland er et nyt område for mig - og jeg kan lide det. Her er smukt. Og det var ikke svært at sætte udstillingen op. Jeg elsker gamle huse. Man fornemmer stedets patina og det lidt skæve. Det passer fint til mine væsener - og de fandt nærmest af sig selv ind i rummene, fortæller Shane Brox, der oprindeligt skabte udstillingen ”Beauty in the Beast” til Nikolaj Kunsthal.

Lolland er et nyt område for mig - og jeg kan lide det. Her er smukt.

Shane Brox

- Det tog mig halvandet år, og den oprindelige udstilling var tre gange så stor som her. Den kunst, som er udstillet her, spejler sig rigtig godt i de gamle vægge og lofter, forklarer Shane Brox på levende vis, mens stribevis af deltagerne i udstillingens åbning lige skal veksle et par ord med den kendte kunstner om hans vilde væsener, der har indtaget klosteret.

Minister, kunstner og farverige væsener i Dronning Sophies Hus. Foto: Lars Hovgaard