Indland
Tusindvis af danskere sidder fredag aften i kø til at tjekke deres årsopgørelser for 2025. (Arkivfoto).
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Skat åbner for tidlig adgang til årsopgørelsen for 2025
Skat oplyser, at man fredag aften har åbnet for adgang til årsopgørelsen. Over 180.000 personer sidder i kø.
Skattestyrelsen har fredag aften åbnet for tidlig adgang til årsopgørelsen for 2025.
Det oplyser styrelsen til Ritzau.
Over 180.000 personer sidder fredag aften i kø til at tjekke årsopgørelsen på skat.dk.
Årsopgørelsen for 2025 åbner officielt først på mandag.
Når man allerede nu kan tjekke, om man skal have penge tilbage eller betale penge i skat, skyldes det, at Skattestyrelsen som vanligt tester systemerne inden den officielle åbning.
Frem mod mandag kan der være justeringer og rettelser i TastSelv, ligesom der kan være perioder med længere ventetider, oplyser Skattestyrelsen i en pressemeddelelse.
Ulrick Junge, underdirektør i Skattestyrelsen, opfordrer til, at man løber tallene igennem, når man får adgang til sin årsopgørelse.
- I disse minutter er de første borgere logget ind for at se, om deres årsopgørelse for sidste år er endt i et rødt eller grønt tal, siger han i meddelelsen og tilføjer:
- Det kan være en god idé at se på, om de rigtige oplysninger er med - og være opmærksom på for eksempel kørselsfradraget eller håndværkerfradraget, som man selv skal sørge for at oplyse.
Sidste år loggede omkring 3,1 million personer ind på TastSelv i weekenden inden årsopgørelsen officielt åbnede.
Fra mandag vil over 500 medarbejdere i Skattestyrelsen sidde klar til at besvare spørgsmål fra borgere.
Sidste år var der i perioder op til 700 opkald i minuttet, da årsopgørelsen 2024 åbnede.
- Vi gør alt, hvad vi kan for at hjælpe. Men selv om vi har alle vejledningsmedarbejdere klar ved telefonerne - og indkaldt ekstra bemanding - ved vi af erfaring, at det kan være svært at komme igennem.
- Mit bedste råd er derfor, at man venter lidt med at ringe eller ser, om ikke vores chatbot kan hjælpe med svar, siger Ulrick Junge.
Udbetalingen af overskydende skat sker fra 24. april.
Sidste år fik 3,8 millioner danskere samlet udbetalt 25,4 milliarder kroner i overskydende skat.
800.000 danskere skulle derimod betale samlet 7,8 milliarder kroner i restskat.
Fristen for at rette i årsopgørelsen for 2025 er 20. maj.
/ritzau/
Seneste artikler
De købte huset på grund af havudsigten: Nu skal de dele den med fire meter høje tinyhuse
Måske er der en tidlig julegave til Lolland gemt i åbningstalen?
Narkobilist uden kørekort: Det fandt politiet i bilen
NFH-profil udtaget til det norske landshold
Så går jagten ind på to favoritter mere
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Folketidende erfarer: Skolelukninger er i budgettet
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Enighed om budget 2027: Sådan ser fremtiden ud for Lolland