Solgt i hele landet: Kyllingelår tilbagekaldes efter fund af salmonella
Salmonella kan smitte, hvis maden enten ikke har været tilstrækkeligt varmet igennem, eller hvor salmonella fra eksempelvis råt kød er spredt til den spiseklare mad. (Arkivfoto).
Nikolai Linares/Ritzau Scanpix
Kylling, der er solgt i Netto-butikker over hele landet, kaldes tilbage, skriver Fødevarestyrelsen.
Fødevarevirksomheden True Food ApS tilbagekalder et parti kyllingeoverlår uden ben, da der er fundet salmonella i produktet.
Det skriver Fødevarestyrelsen i en pressemeddelelse onsdag.
Produktet er solgt i Netto-butikker i hele landet, skriver styrelsen.
Det drejer sig specifikt om produktet "Hverdagskylling Kyllingeoverlår uden ben" med et nettoindhold på 300 gram og sidste anvendelsesdato 19. juni, lyder det.
- Har du produktet, bør du kassere det, eller levere det tilbage til butikken, hvor det er købt, skriver Fødevarestyrelsen.
Selv om sidste anvendelsesdato er overskredet, kan nogle forbrugere have valgt at nedfryse produktet til senere brug.
Det er derfor, at Fødevarestyrelsen anbefaler, at man smider kyllingen ud eller leverer det tilbage til den butik, man har købt den i.
Salmonella er en bakterie, der forårsager salmonellose - en mave-tarminfektion, som især er karakteriseret ved diarré og generel utilpashed.
Sygdommen kan vare fra få dage til flere uger.
- Hvis du oplever symptomer i forbindelse med indtag af produktet, bør du kontakte din egen læge, skriver styrelsen i pressemeddelelsen.
Du kan risikere at blive smittet med salmonella fra en række fødevarer for eksempel fjerkræ, svine- og oksekød og upasteuriseret mælk.
I Danmark er risikoen for at blive syg af salmonella fra æg og kyllingekød dog meget lille, står der på Fødevarestyrelsens hjemmeside.
Med jævne mellemrum kaldes produkter solgt i Danmark tilbage, hvis der findes spor af bakterien.
I marts blev flæskesvær med smag af barbecue solgt fra supermarkedet Lidl trukket tilbage.
Det skete på grund af risiko for salmonella ved indtag af flæskesværene.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde