Lolland
Spisested fik ros for hygiejnen – men må alligevel betale bøde
Fødevarestyrelsen har besøgt en café på det nordlige Lolland.
Kong Neptun har haft besøg af Fødevarestyrelsen. Foto: Screendump fra findsmiley.dk
Selvom både rengøring, temperaturer og egenkontrol ved varemodtagelse var helt i orden, udløste seneste fødevarekontrol alligevel en bøde til spisestedet Kong Neptun i Torrig nær Kragenæs på Lolland.
Fødevarestyrelsen lagde ellers ud med at konstatere, at virksomheden havde styr på det meste. Under kontrolbesøget blev der ikke givet anmærkninger for hverken opbevaring af fødevarer, håndtering, hygiejneforhold eller rengøring.
Producerede varm mad – men dokumenterede det ikke
Alligevel faldt hammeren, da det viste sig, at virksomheden ikke kunne fremvise den krævede dokumentation for opvarmning og nedkøling af fødevarer – noget der er et krav ifølge virksomhedens eget kontrolprogram.
Det til trods for, at der netop under besøget blev produceret varm mad og foretaget nedkøling.
Ifølge rapporten skal temperaturen dokumenteres én gang om måneden, men det var ikke sket, og Fødevarestyrelsen sender derfor en bøde.
Til gengæld blev virksomheden godkendt på en række punkter, herunder korrekt ophængt smileymærke, registrerede fødevareaktiviteter og opdaterede oplysninger i CVR.
Virksomheden oplyste desuden, at der vil blive installeret en emhætte over ovnene som led i en forbedring af ventilationsforholdene.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde