Dagens vejr på øerne

Arkivfoto: Ingrid Riis

Sydhavsøerne kan slippe godt fra større regnvejr tirsdag

Offentliggjort Sidst opdateret

Et større regnvejr har kurs mod Danmark, og det forventes at gå i land på den jyske vestkyst sidst på formiddagen. Men Sydhavsøerne ser ud til at slippe - ikke ligefrem tørskindet - men lettere igennem det end resten af landet. 

Regnvejret skal ifølge prognoserne nå frem til Lolland og Falster kort efter middag og være over os store dele af eftermiddagen og aftenen. Men ikke i de samme store mængder, som vestjyderne kan forvente. Samlet set vurderes det, at der kan falde cirka fire millimeter regn i løbet af dagen, hvorimod det vestjyske kan forberede sig på op til 20 millimeter. 

Temperaturerne ligger højt - måske også højere, end hvad nogle ville ønske for december. 10 grader kan vi regne med tirsdag, imens vinden bliver let til jævn.