I kølvandet på beslutningen om at fyre den omstridte centerchef for Trivsel & Social Indsats, Bodil Pedersen, sætter kommunaldirektør Henrik Nielsen nu ord på ledelsens fokus fremadrettet.
Selve de konkrete årsager til afskedigelsen ønsker kommunaldirektøren ikke at gå i detaljer med i offentligheden.
- Der er tale om en personalesag, så jeg kommer ikke til at kommentere yderligere på, hvad der ligger til grund for den samlede vurdering, siger Henrik Nielsen.
Hvor overrasket er du over, den måde centeret har kørt på?
- Jeg oplever et socialområde Guldborgsund Kommune, som har en opgave med at hjælpe typisk de mest sårbare borgere i vores samfund. Og der har vi rigtig mange dygtige ledere og medarbejdere, der hver dag går på arbejde for at løse den opgave, og det er helt grundlæggende min oplevelse, at det gør de på en rigtig god og samvittighedsfuld måde, og det har jeg kæmpe respekt for, lyder det.
Og mere vil han ikke sige om den sag.
Fokus på borgere og medarbejdere
Kommunaldirektøren understreger, at den administrative ledelse er meget opmærksom på det ansvar, der ligger i at håndtere forløbet over for både forvaltningen og borgerne i Guldborgsund.
- Vi er jo sat i verden for at understøtte Guldborgsund Kommunes borgere bedst muligt, og det er også det, jeg er optaget af i den her konkrete situation, siger Henrik Nielsen.
Seneste artikler
Borgermøde om fremtidens nære sundhedsvæsen
Centerchef fyret
Alvorlig trafikulykke: Lægehelikopter tilkaldt
Kunde stjal fra kasseapparat - for anden gang
Så skete det igen: Myndigheder opretter zoner
Mest læste artikler
Femø-bo fandt død kvinde: - Jeg fik et chok
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
Lokalt byggemarked midlertidigt lukket
Væltede træer efter stormvejr