Stress

SFeren Signe Munk (til højre) trækker sig som minister og overlader posten til partifællen Karina Lorentzen Dehnhardt. Arkivfoto: Lars Hovgaard

Ønsker afgået minister god bedring

Sammenslutningen af Danske Småøer glæder sig til at samarbejdet med ny landdistriksminister.

Offentliggjort

Tidligt tirsdag morgen fik ringede Kirsten Sydendals telefon, mens hun sad på færgen på vej fra Fejø til Kragenæs. Det var næstformanden i Sammenslutningen af Danske Småøer, der ringede. 

Budskabet var, hvad sammenslutningen skal stille op efter minister for landdistrikterne, Signe Munk (SF), har trukket sig fra posten på grund af stress.

- Jeg er ked af det på hendes vegne og det er trist, at hun trækker sig på grund af stress. Jeg ønsker hende god bedring og håber, at hun kommer sig, siger Kirsten Sydendal, der er formand for Sammenslutningen af Danske Småøer.

Stor viden

Karina Lorentzen Dehnhardt (SF) er ny by-, land- og transportminister og skal blandt meget andet håndtere færgedriften til småøerne. Arkivfoto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Men nu ser sammenslutningen fremad og glæder sig over, at den nyudnævnte by-, land- og transportminister Karina Lorentzen Dehnhardt (SF) har et godt kendskab til småøernes udfordringer. Hun har i flere år siddet i folketingets udvalg for småøer, og har ifølge Kirsten Sydendal forståelse øernes livnerve, færgedriften, som er sammenslutningens absolutte vigtigste tema. 

Vi kan jo slet ikke være til uden færgerne, så det er et vigtigt område for os, og det vil vi blive ved med at sige. Også til den nye minister.

Kirsten Sydendal, formand for Sammenslutningen af Danske Småøer

- Vi starter ikke fra nul med den nye minister, som har stor viden om øernes udfordringer, så vi er friske og glæder os til at mødes med Karina Lorentzen Dehnhardt i hendes nye rolle, siger Kirsten Sydendal.

Hun erkender, at småøernes vilkår godt kan drukne i det store ministerium, der blandt andet skal håndtere passagerflugt fra DSB, store infrastrukturprojekter og elektrificering af jernbanenettet.

- Vi kan jo slet ikke være til uden færgerne, så det er et vigtigt område for os, og det vil vi blive ved med at sige. Også til den nye minister, siger Kirsten Sydendal.

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.