40 stillinger i Lolland Kommune i fare

Af Jakob Poulsen og Christian Birch

Krisen kradser også på kontorgangene i Lolland Kommune. Der skal spares penge i kommunalbudgettet, og det kan koste nogle af medarbejderne en fyreseddel.

- Jeg kan bekræfte, at vi inden for det administrative område er ved og gennemføre en rammebesparelse på 18 millioner kroner, når den har den fulde effekt. Hvis man omregner det i en gennemsnitsårsløn, så svarer det til 40 stillinger, lyder det fra kommunaldirektør Thomas Knudsen i Lolland Kommune.

Men det er endnu uklart, hvor mange ansatte der helt præcist der skal afskediges. Blandt andet kan naturlig afgang holde fyringer nede, og derudover kan der muligvis spares penge andre steder.

- Det er ikke givet, at der bliver præcis 40 medarbejdere. Det er beløbet, der er det afgørende, ikke antal hoveder, forklarer Thomas Knudsen.

Medarbejderne i Lolland Kommune er informeret om besparelserne.

Kommunen skal spare 18 millioner kroner.

Offentliggjort Sidst opdateret