Afskaffelse af store bededag vækker vrede

Offentliggjort Sidst opdateret

* Regeringen vil afskaffe store bededag som helligdag.

* Det skal ske for at finansiere udgifterne til forsvarsområdet, der stiger i de kommende år som følge af Det Nationale Kompromis om forsvar og sikkerhed. Det blev aftalt af et bredt politisk flertal i marts sidste år efter Ruslands invasion af Ukraine.

* Finansministeriet har vurderet, at der vil komme 3,2 milliarder kroner i statskassen hvert år, hvis store bededag bliver afskaffet som helligdag. Der er dog også udgifter knyttet til afskaffelsen.

* Førende økonomer har betvivlet, at afskaffelsen af helligdagen vil have en langvarig økonomisk effekt.

* Det kræver 60 mandater i Folketinget at få forslaget om at afskaffe store bededag til folkeafstemning. Foreløbig har Enhedslisten, Nye Borgerlige og Dansk Folkeparti, der tilsammen har 19 mandater, sagt, at de ønsker en folkeafstemning.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu