Duellerne i Ringsted og Sønderborg mellem partilederne Helle Thorning-Schmidt (S) og Pia Kjærsgaard (DF) var ikke bare et tv-egnet opgør mellem to kvinder, der kæmper om de samme vælgere og den samme position som Danmarks nye arbejderdronning.
Morgenavisen Jyllands-Posten skriver, at hele opgøret inklusiv publikum og ordstyrer var arrangeret, betalt og godkendt af S og DF i fællesskab.
Og det burde TV 2 have understreget over for seerne, siger Henrik Qvortrup, politisk redaktør på TV 2.
- Det er en tilståelsessag. Når man ser vores trailer, der reklamerer for duellen, kunne vores seere få det indtryk, at det var TV 2's projekt, siger Henrik Qvortrup til Jyllands-Posten.
Både DR og TV 2 sendte live fra de to dueller. Partierne blev enige om seks emner, hyrede ordstyreren Søren Kaster, der er tidligere vært på TV Avisen, inviterede publikum og valgte byerne.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde