Borgmester Nicolai Wammen (S) står til et historisk godt valgresultat i Århus. Med en opbakning på 42 procent af vælgerne oplever Socialdemokratiet i Århus en stor fremgang og vil sætte sig på 14 af byrådets 31 taburetter. Det fremgår af en meningsmåling, som Rambøl har foretaget for Morgenavisen Jyllands-Posten.
Med fremgangen hæver socialdemokraterne i Århus sig markant over Socialdemokratiets popularitet på landsplan, hvor avisens seneste landsmåling fra begyndelsen af oktober giver partiet en opbakning på 26,8 procent. Wammen og co ligger dermed 15 procentpoint højere end moderpartiet.
Tallene efterlader ingen tvivl om, at Nicolai Wammen kan beholde borgmesterkæden på, når stemmerne bliver talt op den 17. november. Socialdemokraterne i Århus skal helt tilbage til 1993 for at finde et tilsvarende godt resultat.
Også Socialdemokratiets allierede, SF, oplever en fremgang i Århus. Folkesocialisterne kan veksle sin opbakning på 15,7 procent til fem mandater i byrådet, og da støttepartiet De Radikale forbliver på to mandater, står den røde blok til at få 21 mandater mod den borgerlige fløjs 10.
Ved valget i 2005 var magtbalancen 18-13 i Wammens favør.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker