Ansigtet på Arne-pensionen vil have forbedret ordningen
Onsdag den 1.maj mødes Arne Juhl og Mette Frederiksen i Haderslev. Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
Arne-pensionen bør flugte med seniorpensionens udbetalte beløb, siger hovedpersonen i kampagnen, Arne Juhl.
Hovedrollen i Socialdemokratiets pensionspolitik, Arne Juhl, ser gerne, at den såkaldte Arne-pension forbedres.
Det siger han til et 1. maj-arrangement i Haderslev, hvor det markeres, at han går på pension, og hvor statsminister Mette Frederiksen taler.
- Ja, den kan godt komme op og følge seniorpensionen, så der ikke er uligheder, siger Arne Juhl.
Udtalelserne falder, efter at SF og Enhedslisten onsdag morgen har foreslået at genbesøge aftalen om Arne-pensionen for at udvide og forbedre den.
Da ordningen blev vedtaget i 2020, var det forventningen, at 29.000 fuldtidspersoner ville bruge retten til tidlig pension i 2023.
Den er dog kun blevet benyttet af omkring 12.000 fuldtidspersoner, skriver DR.
Derfor er der flere penge tilovers, end der oprindeligt blev afsat til ordningen. De penge vil SF og Enhedslisten bruge til at forstærke retten til Arne-pension.
Arne Juhl har talt med Enhedslisten om, at aftalen bør forbedres, nævner han onsdag.
Han har dog samtidig forståelse for, at det kan være svært rent parlamentarisk, fordi "højrefløjen" vil blokere for det, siger han.
Arne-pensionen har været udsat for en del kritik, fordi det har været muligt at få et højere beløb på en anden ordning, seniorpensionen.
Det vil SF og Enhedslisten imødekomme ved at øge det udbetalte beløb på Arne-pensionen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned