Arbejderne er ikke dovne

Tak Flemming Bonne MF for din kommentar mandag den 11. februar i Sjællandske som svar på mit indlæg i Jyllands Posten om supplerende dagpenge.

Dit svar undrer mig lidt, da du som landspolitiker henviser til rent kommunalt anliggender (i din henvisning til borgmester Mads Lebech som jo er næstformand for kommunernes landsforening og som sådan ikke er aktuel i vores landsdækkende debat).

Mit synspunkt er jo, at man ikke må bruge de supplerende dagpenge som et fast og vedvarende statstilskud til den meget store gruppe af medarbejdere i Danmark, som kører for eksempel på 30 timer pr. uge og stort set får løn for 37 timer pr. uge (når man fraregner evt. topskat/mellemskat og transport). I stedet for burde der åbnes op for bedre uddannelsesmuligheder, så modtagerne af supplerende dagpenge kan at opnå en opkvalificerende og kompetencegivende uddannelse. Denne uddannelse skal finansieres af staten som den ene part og arbejdsgiverne som den anden. Derved får man brugt de syv timer om ugen på konstruktiv videreuddannelse, som gerne skulle føre til en fuldtidsbeskæftigelse og dermed en højere produktivitet til glæde for alle.

Det konservative Folkeparti arbejder konstruktivt for at samarbejde og finde løsninger på beskæftigelsesproblemet. Flemming Bonne og SF har ikke deltaget i debatten om, hvordan vi øger udbuddet af arbejdskraft og sikrer velfærdsstatens videre eksistens. Det eneste oppositionspartierne kan, er at modarbejde alle og ødelægge samarbejdet.



Evals Gruevski

Suppleant til regionsrådet for Det konservative Folkeparti

Skovkanten 3

4700 Næstved




Offentliggjort Sidst opdateret