Arbejdsmiljøindsats sikres frem til 2026

Offentliggjort Sidst opdateret

* Samtlige partier i Folketinget står bag en arbejdsmiljøaftale, der afsætter i alt 1,3 milliarder kroner over de næste fire år 2023-2026.

* Der afsættes 452 millioner kroner til arbejdsmiljøindsatsen i Arbejdstilsynet.

* 673 millioner kroner er afsat til at bekæmpe det, politikerne kalder social dumping.

* 145 millioner kroner afsættes til prioriterede områder. Det drejer sig blandt andet om arbejdsulykker, farlig kemi, psykisk arbejdsmiljø, autorisationsordning på asbestområdet samt indsats mod social dumping, arbejdslivskriminalitet og illegal arbejdskraft.

* Der skabes ro om Arbejdstilsynets økonomi med en varig bevilling på 203 millioner kroner fra 2027 til arbejdsmiljøindsatsen og indsatsen mod social dumping. Indtil nu har der været tale om midlertidige bevillinger til tilsynet.

Kilde: Beskæftigelsesministeriet.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.