Hun var inviteret som Dansk Folkepartis gæstetaler.
Men den somaliske forfatter og menneskerettighedsforkæmper Ayaan Hirsi Ali kritiserede lørdag i sin tale ved partiets årsmøde, at partiet vil stoppe al indvandring fra muslimske lande.
- Jeg forstår, at I vil stoppe al indvandring fra muslimske lande, sagde Ayaan Hirsi Ali, inden hun blev stoppet af klapsalver fra de delegerede.
- Come on! Jeg er fra et muslimsk land, lød det fra Ayaan Hirsi Ali, som i 1992 flygtede til Holland, hvor hun fik politisk asyl.
Selv om Ayaan Hirsi Ali støtter Dansk Folkepartis krav om, at herboende muslimer skal respektere demokratiske spilleregler, herunder ytringsfriheden, så de kan blive "borgere", så advarer hun mod at smide barnet ud med badevandet.
- Hvis det er det, som I vil, så er jeg på jeres side. Men jeg støtter ikke et generelt stop for indvandring fra muslimske lande, sagde Ayaan Hirsi Ali, som i dag er bosat i USA, hvor hun arbejder for den konservative tænketank American Enterprise Institute.
Ayaan Hirsi Alis advarsel kunne ikke ødelægge den gode stemning, da Dansk Folkepartis formand, Pia Kjærsgaard, bagefter takkede hende på talerstolen.
- Du er mange menneskers idol, og du er også mit idol, lød det fra Pia Kjærsgaard.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde