Barfoed kalder aktivitetstimer et socialistisk eksperiment
De Konservative fastslår, at partiet ikke vil være med til at indføre regeringens såkaldte aktivitetstimer, på vej ind til endnu et møde om en ny folkeskolereform.
Partiets formand, Lars Barfoed, mener ikke, der er behov for timerne, som ifølge regeringens reformudspil skal gøre skoledagen mere afvekslende og spændende.
Og han fortæller, at parterne ikke er kommet tættere på en løsning efter gårsdagens tretimer lange møde.
- Vi er ikke kommet tættere på. Ministeren må lære, at hun ikke kan begynde at få os til at være med på socialistiske eksperimenter med skolen i en tid, hvor vi har brug for at styrke fagligheden i vores skole.
- Vi går altså ikke med til alle mulige eksperimenter med aktivitetstimer, eller hvad pokker ministeren vælger at kalde det. Det er vi bare ikke med på, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned