Med blot en uge til den store finale på klimatopmødet i København satser EU på at lægge de første konkrete pengebeløb på bordet i klimaforhandlingerne. En række lande, heriblandt Polen, har nu lagt penge på bordet.
Det fastslår EU-Kommissionens formand, José Manuel Barroso, her til morgen på et møde med pressen.
- Jeg føler mig nu overbevist om, at vi når målet, og at der kommer et løfte om to milliarder euro om året fra topmødet," siger Barroso til Jyllands-Posten.
Det har skabt store problemer på et EU-topmøde i Bruxelles at få samlet tilstrækkeligt med penge sammen til den særlige opstartsfinansiering, som skal hjælpe ulande på vej med klimatiltag i de kommende tre år frem til 2013. Det svenske EU-formandskab har dog i løbet af natten konkretiseret, hvor mange penge hele verden samlet set bør give til ulandene hvert år i de kommende tre år.
- EU er overbevist om, at et globalt beløb på syv milliarder euro (52,1 milliarder kroner) vil blive nået, står der i udkastet.
Da EU-lederne afbrød mødet torsdag aften, var der ifølge det tyske nyhedsbureau dpa kun kommet løfter om et samlet beløb på 40,2 milliarder kroner.
Men den svenske statsminister og EU-formand, Fredrik Reinfeldt, lagde ikke skjul på, at der ville blive lagt pres på for at få flere penge i puljen i løbet af natten.
EU-topmødet ventes at slutte tidligt fredag eftermiddag, hvor Sveriges statsminister og EU-formand, Fredrik Reinfeldt, vil præsentere EU's endelige bidrag.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde