Det er en bekendt til det konservative folketingsmedlem Naser Khader, der har brudt ind i politikerens e-mail-system og videresendt personlige mails til Ekstra Bladet.
Det oplyser Naser Khader tirsdag eftermiddag, og derfor trækker han politianmeldelsen tilbage.
- Personen, der står bag hackingen, tilhører min bekendtskabskreds og har i dag tilstået over for mig. Han er ikke helt rask, og derfor har jeg valgt ikke at gå videre med sagen. Jeg er helt rystet og har ikke mere at tilføje, siger Naser Khader.
Ekstra Bladet kunne søndag berette, at avisen havde modtaget en række private mail-korrespondancer fra Naser Khader fremsendt anonymt.
Mailene var printet og sendt til avisens politiske reporter Jan Kjærgaard. De var ledsaget af et brev, hvori der stod:
"Vedlagte er blevet givet til mig af en, der tilfældigvis havde adgang til Khaders mail ved noget systemopdatering".
Brevet var maskinunderskrevet med følgende ord:
"Mvh En, der synes utroværdige politikere ikke skal sidde i Folketinget."
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub