Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard går på fædreorlov
Ane Halsboe-Jørgensen vil være fungerende beskæftigelses- og ligestillingsminister i 14 dage.
Beskæftigelses- og ligestillingsminister Peter Hummelgaard (S) går på fædreorlov.
Det oplyser Statsministeriet i en pressemeddelelse. Uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) overtager Hummelgaards ministerposter til og med den 15. januar.
Hun skal dermed også være fungerende beskæftigelses- og ligestillingsminister.
Peter Hummelgaard fik en datter den 1. januar, hvilket han selv informerede om på sin Facebook-side.
- Statsministerens nytårstale måtte vi se fra barselsgangen. Tak til det dygtige og omsorgsfulde sundhedspersonale på Hvidovre Hospital! Nu glæder vi os til at introducere hende for storesøster Gro, skrev han.
Peter Hummelgaard er ikke den første socialdemokratiske minister, der går på orlov i indeværende valgperiode.
Tidligere har udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye været på fædreorlov. Det samme har finansminister Nicolai Wammen.
Kulturminister Joy Mogensen tog orlov i slutningen af 2019, da hun mistede et barn kort før fødslen.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde