Beskæftigelsesminister vil gøre op med frivilligtyranni
Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) vil gøre det lettere for efterlønnere og dagpengemodtagere at give en hånd med i det frivillige foreningsliv. Foto: Polfoto/Mads Nissen
/ritzau/Undefined
Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen vil gerne gøre det nemmere at være frivillig i en forening.
Reglerne for hvor meget frivilligt arbejde man må lave, når man er på efterløn og dagpenge, er blevet for stramme.
De skal laves om til gavn for det frivillige arbejde, der er en drivkraft i samfundet.
Det siger beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) efter et møde tirsdag med Danske Gymnastik- og Idrætsforeninger (DGI).
DGI har påpeget en række tilfælde, hvor efterlønnere rundt i landet er kommet i klemme. Fra deres a-kasser har de fået besked om, at laver de frivilligt ulønnet arbejde i deres foreningsbaserede motionscenter, så bliver de til gengæld trukket i deres efterløn.
- De nuværende regler er blevet for nidkære. Jeg mener, det skal være mere fleksibelt for efterlønnere, der gerne vil give en hånd med i det frivillige foreningsarbejde, som er en gevinst for samfundet, siger Troels Lund Poulsen.
Udfordringen er ifølge ministeren at finde en løsning på, at frivilligt arbejde fra dagpengemodtagere og efterlønnere ikke må fortrænge reelt lønarbejde.
- Af den grund må man i dag ikke lave særligt meget frivilligt arbejde. Men jeg har sat gang i et serviceeftersyn på området for at gøre det mere fleksibelt for efterlønnere og knap så fleksibelt for dagpengemodtagere at give en frivillig hånd med, siger beskæftigelsesministeren.
Han vil derfor indbyde de øvrige politiske partier til en forhandling til marts, så der i næste folketingssamling kan fremlægges et forslag med virkning fra årsskiftet.
DGI's formand Søren Møller har kaldt den nuværende udvikling en katastrofe for det frivillige arbejde. Efter dagens møde er han mere optimistisk.
- Ministeren var meget imødekommende, og han slog fast, at vi må lade den sunde fornuft råde. Det er glimrende, siger Søren Møller.
- Vi er glade for, at han har lyttet. Det kan få stor betydning for hele foreningslivet i Danmark, siger han.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned