Det er især bilister og cyklister, der skal passe på turen til arbejde mandag morgen.
Over hele landet er der nemlig risiko for sne- og isglatte veje, oplyser Vejdirektoratet.
Til gengæld kører togene næsten normalt. Ifølge DSB er det kun Svendborg-banen, der er ramt af få ændringer. Her kører togene igen hver halve time.
På grund af sneproblemer i Sverige kører Kyst- og Øresundsbanen efter en ændret køreplan.
Vintervejret har igen givet travlhed for Falck, som siden midnat er rykket ud til 628 bilister.
- Når bilen har stået hele weekenden i kulden, så skal mange have hjælp til at starte, når de skal på arbejde mandag morgen, siger pressechef Mikkel Andreas Bech fra Falck.
I Midtjylland har Falck haft 168 assistancer, hvoraf 113 var til bilister, der ikke kunne få bilen til at starte i frostvejret.
Falck er også rykket ud til et større trafikuheld ved Aabybro i Nordjylland, hvor fem biler er stødt sammen med en rendegraver.
- Det er meget glat deroppe, men ellers melder de fleste om en normal snefyldt mandag morgen. Når man tænker på, at det er blevet mandag, og mange skal på arbejde, så kører alt egentlig som det skal, siger Mikkel Andreasen.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker