Boligformand om ghetto-penge: Kommunerne spiller fallit
- Det er bedrøveligt og trist på vegne af de udsatte boligområder, hvor der i den grad er brug for, at vi samler benene og styrker indsatsen.
Sådan siger Palle Adamsen, formand for Danmarks Almene Boliger (BL), som reaktion på, at fagbladet Boligen onsdag skriver, at mindst 281 millioner i en pulje på 354 millioner til udsatte boligområder er røget direkte i kommunekasserne.
BL repræsenterer omkring 650 almene boligorganisationer.
- Pengene skulle løse de sociale problemer, som er i specifikke områder. Det kan være unge mennesker, som er på afveje, eller dem, der står og ikke kan få fat i arbejdsmarkedet. Dem, som har brug for råd, rådgivning og vejledning for at komme på rette spor, fortæller Palle Adamsen.
- At kommunerne så vælger at bruge dem på den generelle drift er en fallit i forhold til den måde, vi prøver at styre vores indsatser. Det er mange penge i forhold til, hvad der i øvrigt bliver brugt i et normalt boligsocialt projekt, siger han.
Det er Folketinget, der sidste år oprettede den særlige pulje, som ifølge lovforslaget skulle tilfalde kommuner til "løsning af de sociale problemer, der er store i bestemte områder i landet, typisk i de større byer."
Men 17 af de 27 kommuner, der har fået en bid af puljen, har oplyst over for Boligen, at de ikke har planer om at bruge tilskuddet til nye projekter i boligområderne.
22 kommuner har svaret på Boligens rundspørge.
Fem kommuner, der tilsammen har fået udbetalt 51 millioner kroner, vil slet ikke oplyse, hvordan pengene er brugt.
Både Venstre og Dansk Folkeparti kræver, at den ansvarlige minister forholder sig til problematikken.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker