Irerne har udelukkende stemt ja til Lissabontraktaten af ren frygt, lyder det fra den danske nej-veteran og tidligere medlem af Europaparlamentet for Junibevægelsen, Jens-Peter Bonde.
- De var bange for at blive smidt ud af EU. Det er sådan den folkelige stemning er. Sidste gang mødte jeg ikke én taxachauffør i Irland, der ville stemme ja. Denne gang siger hovedparten af alle taxachauffører, at de gerne ville stemme nej. Men de turde ikke, siger han.
Bonde mener ikke, at afstemningen kan betragtes som legitim, fordi irerne i virkeligheden ikke har stemt om Lissabontraktaten, men om landets EU-medlemskab.
- Jeg anser stadig Lissabontraktaten for at være folkeligt forkastet af europæerne, siger han med henvisning til de tidligere afstemninger om Lissabontraktatens forløber, Forfatningstraktaten, i Frankrig og Holland og irernes nej til den oprindelige Lissabontraktat.
Eksperter har peget på, at de forbehold Irland fik indført i den nu vedtagne traktat, fik irerne til at ændre holdning, men den køber Bonde ikke.
- Der er ikke noget ændret i den. Alle lande ville stadig få en kommissær, hvis det var blevet et nej, siger han.
Bonde sætter nu sin lid til Tjekkiets præsident, Vaclav Claus, der hidtil har nægtet at underskrive traktaten.
- Jeg opfordrer ham til at se tiden an. Blair og Brown (Storbritanniens tidligere og nuværende premierminister, red.) lovede en folkeafstemning om Lissabon, da de blev valgt. Derfor skal han ikke skrive under, før der kommer en afgørelse i Storbritannien.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker