Borgmestre straffes ikke for børnesager
Foto: Marta Gramstrup (arkiv)
Marta Gramstrup (arkiv)
Selvom sager om kommuners svigt af børn har fyldt meget de seneste år, vil sagerne sandsynligvis ikke få konsekvenser for borgmestrene ved næste års kommunalvalg.
Borgmestre, der har haft sager om svigt af børn inden for kommunegrænsen, behøver ikke at frygte for, at vælgerne vil straffe dem ved næste års kommunalvalg.
De tragiske historier om misbrug, incest og vold mod børn, har ellers sat flere kommuner i et dårligt lys. Men sagerne får formentlig en meget lille betydning, når borgerne skal vælge borgmestre til næste år, skriver Kommunen.
Det er især sagerne fra Rebild og Brønderslev, sidstnævnte med udspring på Lolland, der har vakt opsigt.
Men kommunalekspert og forskningschef ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, Roger Buch, forklarer, at selvom man ikke har undersøgt, om der er en sammenhæng, kan han ikke umiddelbart forestille sig, at sagerne får konsekvenser.
- Det er ikke systematisk undersøgt, om sådan noget spiller ind. Men det man kan sige er, at begge sager er forholdsvis langt væk fra valget, så mit bedste bud vil være, at de får ringe betydning. Men med det store men, at hvis det bliver en del af valgkampen, kan det måske få betydning. Men når vi når frem til valgkampen næste år, vil det nok være glemt, siger han til Kommunen.
Roger Buch mener, at det er sager, der vækker store følelser, men at vælgerne hurtigt lægger sagerne bag sig. Og han påpeger, at kommunalvalg sjældent bliver afgjort ud fra enkeltsager som disse.
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub