Bredt folketingsflertal støtter dansk mission mod IS
Bredt folketingsflertal støtter dansk mission mod IS Foto: POLFOTO/Janus EngelPOLFOTO/Janus Engel
Efter et møde i Udenrigspolitisk Nævn bekræfter udenrigsministeren, at et bredt flertal står bag IS-mission.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
Udenrigsminister Martin Lidegaard (R) bekræfter, at et flertal i Folketinget er parat til at sætte syv kampfly ind i kampen mod Islamisk Stat (IS), også kaldet Isil, i Irak.
Det siger han efter et møde i Udenrigspolitisk Nævn fredag eftermiddag, hvor han sammen med forsvarsminister Nicolai Wammen (S) har orienteret Folketingets partier om regeringens planer.
- Jeg er utrolig glad for de grundige drøftelser, vi har haft, og for at der ikke bare er opbakning til den militære indsats, men også til den humanitære og civile indsats, siger Martin Lidegaard efter mødet i Udenrigspolitisk Nævn.
Ifølge forsvarsministeren vil de danske kampfly kunne gå på vingerne med kort varsel:
- Vi vil være klar, umiddelbart efter at Folketinget har truffet beslutningen. I øjeblikket er vi sammen med amerikanske allierede ved at se på, hvilke baser der skal opereres fra, siger Nicolai Wammen.
Annonce
Han lægger op til, at der som udgangspunkt udsendes et mandskab på 140 mand sammen med de danske kampfly. Det præcise antal afhænger dog af, hvilken base man vælger at operere fra.
Om operationen i Irak bliver lige så omfattende som i Libyen i 2011, hvor Danmark bidrog med seks kampfly, er for tidligt at sige, mener forsvarsministeren.
Han forsikrer dog, at de danske jægerpiloter vil gøre stor nytte i Irak.
- Vi skal tale med amerikanerne og vores øvrige samarbejdspartnere om, hvad den danske indsats skal bestå i. Men vi er klar til at bruge magt til at beskytte civilbefolkningen i Irak mod de forfærdelige forbrydelser, som IS har udsat dem for, siger Nicolai Wammen.
Enhedslisten er det eneste parti, som ikke støtter regeringens forslag. Partiet ønsker at støtte kurderne, men er imod beslutningen om at sende kampfly til Irak.
Bredt folketingsflertal støtter dansk mission mod IS Foto: POLFOTO/Janus EngelPOLFOTO/Janus Engel
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker