Central aktør kræver afklaring om økonomi i ældrereform
Ældreplejen skal frisættes, har det gennem januar lydt fra flere ministre. Hos Ældre Sagen vil man gerne vide, om det er de ældre, der vil få mere frihed, eller blot kommunerne, siger organisationens direktør. (Arkivfoto). Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
Der er behov for forbedringer, ikke blot reformer, siger Ældre Sagen forud for præsentation af ældrereform.
Ritzau Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Det er tiltrængt, at man tirsdag får et samlet billede af regeringens planer for ældreområdet
For der er mange ting, man mangler svar på, ikke mindst om ældreplejen vil få et økonomisk løft.
Sådan lyder det fra Ældre Sagen forud for et pressemøde i Kolding tirsdag formiddag, hvor regeringen vil præsentere sit udspil til en ældrereform.
- Det er en af de ting, vi har spurgt meget ind til: Kommer der penge?
- Vi er på vej ind i en humanitær krise i ældreplejen. Der mangler medarbejdere, penge og de rette ledere. Vi ønsker ikke bare reformer, vi ønsker forbedringer af ældreplejen, siger interesseorganisationens direktør, Bjarne Hastrup.
Annonce
Forskellige ministre har gennem januar præsenteret smådele af reformen, der skal frisætte ældreområdet.
Der skal blandt andet laves færre tilsyn, og kommuner skal kunne oprette lokalplejehjem. Selv om de vil være kommunalt ejede, skal de have samme frihed som de private friplejehjem til at tilrettelægge plejen.
Ældre Sagens direktør, Bjarne Hastrup, savner svar på blandt andet økonomien i regeringens ventede ældreudspil. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Ældrereformen skal være den første af mange reformer, som ifølge regeringen skal sikre den største frisættelse af den offentlige sektor i velfærdssamfundets historie.
Frem for "skemaer og minuttyranni" skal der i en ny ældrelov skabes rammer for livsglæde og selvbestemmelse til de ældre, står der i regeringsgrundlaget fra 2022.
Men det er ikke de ældre, der er centrum i de tiltag, der indtil videre er blevet præsenteret, mener Ældre Sagen.
- Indtil videre ser det ud, som om det er kommunerne, der skal frisættes. Vi synes, det er de ældre, svækkede mennesker, der skal frisættes.
- Vi mangler at få at vide, om ældre mennesker overhovedet har nogen rettigheder, når det her er slut, siger direktør Bjarne Hastrup.
Foruden ældreminister Mette Kierkgaard (M) er det partilederne for de tre regeringspartier, der tirsdag tager turen til plejehjemmet Bertram Knudsens Have i Kolding, hvor de vil præsentere det længe ventede og tidligere udskudte ældreudspil.
De sætter derefter kursen mod Fredericia. Her er der dagen igennem stormøde om ældres velfærd.
Mere end 1800 personer har tilmeldt sig, blandt dem ældre og ansatte i ældreplejen. Også lokalpolitikere og interesseorganisationer deltager i mødet, hvor der skal være dialog om ældreplejen.
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker