Chokmåling sender Socialdemokraterne til tælling
Foto: Keld Navntoft /Scanpix
Keld Navntoft /Scanpix
Socialdemokraternes vælgerkrise er historisk dyb. Beskedne 14,4 procent af vælgerne ville stemme på Helle Thorning-Schmidt og co., hvis der var valg i dag.
Det viser en måling, som YouGov har foretaget for Metroxpress.
Det er den laveste vælgertilslutning siden valget i 1898, hvor det dengang unge arbejderparti fik 14,2 procent af stemmerne.
Politisk ordfører Magnus Heunicke ærgrer sig over, at vælgerne vender Socialdemokraterne ryggen.
- Men jeg bevarer da kampgejsten, for der er så meget at kæmpe for. Ikke mindst når vi får så dårlige målinger, siger Heunicke og henviser til, at S arbejder på at styrke den private sektor for at få råd til at udvikle den fælles velfærd.
Men det er netop det, der er Socialdemokraternes problem, vurderer valgforsker Rune Stubager, Aarhus Universitet:
- Vælgerne er uenige i, at det er socialdemokratisk politik, siger han til Metroxpress.
Krisen er så dyb, at det kan blive vanskeligt for Thorning at løfte S op på bare 20 procent ved næste valg, vurderer Stubager.
- Det bliver vanskeligere dag for dag. Og det kan blive værre i denne uge, hvor regeringen ventes at blive enige med Venstre om at sænke selskabsskatten betalt at lavere offentlig vækst, siger han.
Venstre får 33,8 procent af stemmerne i målingen og er dermed mere end dobbelt så stor som Socialdemokraterne, mens Enhedslisten med 12,2 procent nu kun er godt to procentpoint fra at overhale S som landets tredje største parti.
Tilsammen kan de tre regeringspartier mønstre opbakning fra 25,8 procent af vælgerne og er dermed markant mindre end Venstre.
Samlet står rød blok til historisk lave 67 mandater, mens Lars Løkke Rasmussen (V) står til at rykke ind i Statsministeriet med 108 blå mandater i ryggen.
Ifølge Rune Stubager har en regeringsblok aldrig før har været så langt bagud i en vælgermåling.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde