DanAdopt: Vi kendte ikke til etiopiske børnehøstere
Adoptionsbureauet DanAdopt har ikke haft kendskab til såkaldte børnehøstere i Etiopien, som lokker etiopiske forældre til at lade deres børn adoptere til Danmark.
Det understreger specialkonsulent i DanAdopt Mette Reesen Garnæs i TV Avisen fredag aften, efter at socialministeren har besluttet at sætte en midlertidig stopper for DanAdopts adoptioner fra østafrikanske land.
- Vi er som organisation ikke involveret helt derude, hvor frigivelsen af børnene foregår. Vi kommer først ind i billedet senere, siger Mette Reesen Garnæs til TV Avisen.
- Såkaldte børnehøstere, lad mig understrege det helt klart, det er fuldstændig uacceptabelt. Og jeg mener også, at det burde politianmeldes øjeblikkeligt, siger hun.
Socialminister Karen Hækkerups (S) beslutning kommer, efter at flere forældre i Etiopien har oplyst, at de har afgivet deres børn til adoption til Danmark på et falsk grundlag.
De hævder blandt andet, at de modsat løfter er blevet forhindret at bevare kontakten til deres børn efter bortadoptionen.
Mette Reesen Garnæs understreger, at man nu vil granske forholdene i Etiopien, men at man forventer flere adoptioner fra landet i fremtiden.
- Vi har en udfordring i at skulle kigge vores etiopiske organisation meget grundigt igennem. Og det vil vi gøre sammen med Ankestyrelsen, siger Mette Reesen Garnæs.
- Det midlertidige stop, der er blevet sat over for DanAdopts formidling, det betragter vi bestemt også som midlertidigt, siger hun.
Socialministeren har samtidig krævet en redegørelse fra DanAdopt for adoptionsprocessen i samtlige 17 andre lande, de adopterer børn fra.
Ifølge Karen Hækkerup står der i øjeblikket 72 danske forældrepar på venteliste hos DanAdopt til at adoptere fra Etiopien.
/ritzau/
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker