* De knap 200 lande, der har tilsluttet sig FN's klimakonvention (UNFCCC), mødes årligt til klimamøde. Det er bedre kendt som COP. Det er en forkortelse for "conference of the parties" - en partskonference. I år holdes nummer 28 - som derfor kaldes COP28 - fra 30. november til 12. december i Dubai, De Forenede Arabiske Emirater.
* COP'erne er det øverste organ i de globale klimaforhandlinger og altså stedet, hvor de store beslutninger bliver truffet.
* Danmark er repræsenteret i form af blandt andre statsminister Mette Frederiksen (S), der har været på COP28 indtil lørdag. Senere skal udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen efter planen deltage, og også kronprins Frederik lægger vejen forbi. Det gør han 5. og 6. december, hvor han skal overvære debatter og være vært for en reception.
Kilder: UNFCCC, Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet og kongehuset.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker