Danmark har intet imod en transaktionsskat

Danmark har ingen ideologiske problemer ved en såkaldt transaktionsskat på handel med værdipapirer i EU. Det er foreslået af Frankrigs præsident, Sarkozy, og forhandles i EU's Ministerråd.

Det siger statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) ved sit ugentlige pressemøde i Statsministeriet.

- Vi har ingen ideologiske problemer ved en transaktionsskat i Europa, overhovedet ikke. Vi arbejder på det i (Minister) rådets regi, siger hun i forbindelse med det danske EU-formandskab.

S-R-SF-regeringen ønsker ifølge regeringsgrundlaget en global transaktionsskat - før kendt som Tobin-skatten - som også omfatter andre lande som Kina og USA.

Danmark ønsker at komme så tæt som muligt på finanspagten mellem eurolandene, understreger statsministeren om pagten, som drøftes 30. januar ved det næste EU-topmøde.

Finanspagten skal være klar 1. marts, oplyste den tyske kansler, Angela Merkel, og den franske præsident Sarkozy mandag efter et møde. De to har drevet kravet om finanspagten, som blev vedtaget ved EU-topmødet 9. december

Helle Thorning-Schmidt mødes onsdag med EU-Kommissionens formand, José Manuel Barroso, ved den officielle åbningsceremoni for det danske EU-formandskab, som løber indtil 1. juli i år, hvor Danmark efterfølges af Cypern.

- Vi skal sikre en ansvarlig europæisk økonomi samtidig med, at vi skaber vækst, siger Thorning. Hun understreger, at regeringen også arbejder for "et grønt Europa og et mere sikkert Europa."

Helle Thorning-Schmidt mødtes mandag med EU-præsident Herman Van Rompuy, som har ansvaret for at styre EU-topmøderne, der især vil handle om finanspagten for eurolandene. Det kommer tre topmøder under det danske EU-formandskab.

/ritzau/

Danmark arbejder for en transaktionsskat på handel med værdipapirer, siger statsministeren

Offentliggjort Sidst opdateret