Danmark kan selv bestemme fattigdomsmål

EU får ikke lov til at sætte en fast fattigdomsgrænse for medlemslandene. Dermed kan Danmark og andre EU-lande fortsat selv afgøre, hvordan antallet af fattige skal beregnes.

EU-Kommissionen havde ellers lagt op til at indføre en europæisk fattigdomsgrænse målt på indkomst. Men efter store protester fra blandt andet den danske regering er initiativet igen lagt i hænderne på medlemslandene.

- Det er helt klart, at der er store forskelle på risikogrupper for fattigdom i de enkelte lande. Derfor er det også svært for EU at lave et fælles system, uden det rammer helt skævt, siger socialminister Benedikte Kiær (K).

Den danske regering har blandt andet peget på, at EU's fattigdomsgrænse ville betragte danske studerende og folkepensionister som fattige.

Det er fortsat en målsætning i en ny vækstplan for EU, at der skal være 20 millioner færre fattige EU-borgere i 2020. Men betegnelsen af, hvornår man er fattig, skal ikke længere kun regnes ud fra indkomsten.

I stedet står det landene frit for at lave et nationalt mål, som ud over indtægten også kan tage hensyn til, om folk er i beskæftigelse eller ej, samt om de har adgang til materielle ting som bolig, bil, farvefjernsyn og lignende.

Selvom regeringen altså slipper for EU's fattigdomsgrænse, så venter der nu et arbejde med at lave en model, der for første gang kan sætte tal på, hvor mange fattige, der er i Danmark.

- Hvis vi alle sammen skal bidrage til, at vi får 20 millioner færre med risiko for fattigdom, så er det jo nødvendigt med nationale tal og opgørelser. Også for Danmark, siger Benedikte Kiær.

Det ventes, at EU's stats- og regeringschefer siger god for den nye fattigdomsmålsætning på et topmøde i næste uge. Derefter skal regeringen komme med det danske indspark til fattigdomsindsatsen i efteråret.

/ritzau/

EU er sat i baggrunden, når der skal laves fattigdomsmål i medlemslandene. Dermed undgår den danske regering at lave en reel fattigdomsgrænse.

Offentliggjort Sidst opdateret