Danmark til Zimbabwe: Beskidt valg bliver dyrt for jer
Den danske regering lægger pres på Zimbabwe inden onsdagens præsidentvalg. Et fejlslagent valg kan få alvorlige konsekvenser for den fremtidige danske støtte.
Det fortæller udviklingsminister Christian Friis Bach (R) tirsdag.
- Vi har hele tiden sagt, at hvis der bliver et stærkere demokrati og en stærkere beskyttelse af menneskerettighederne i Zimbabwe, så kommer vi og støtter.
- Men hvis ikke det bliver udfaldet af valget i morgen, så er det klart, at vi vil revurdere vores strategi, og så vil man ikke se et stærkere engagement fra Danmark i fremtiden, fastslår Christian Friis Bach.
Han fremhæver, at Danmark allerede har belønnet de demokratiske fremskridt i Zimbabwe med øget økonomisk støtte, og at Danmark var det første land, der gik ind og gav direkte støtte til opbygningen af retssektoren gennem det statslige apparat.
- Vi truer ikke med at trække os, men vi truer med at ændre på de positive signaler, vi har sendt til staten i Zimbabwe. Og det vil blive dyrt for Zimbabwe, for andre lande vil følge den samme linje.
Christian Friis Bach er især bekymret for voldelige optøjer i forbindelse med valget.
- Foreløbigt er det gået ret fredeligt, og det er utroligt vigtigt, at det fortsætter.
- Og så skal vi også have et legitimt og retfærdigt valg. Og her går Danmark igen forrest. Vi er det land, der har investeret mest i at sikre, at der er over 10.000 civile valgobservatører til stede i morgen.
Det er disse civile observatører, som den danske regering vil læne sig op af, når den skal danne sig et overblik over valgets afvikling. For Zimbabwe har sagt nej tak til både EU- og FN-observatører.
Tirsdagens valg står mellem den 89-årige nuværende præsident Robert Mugabe og den 61-årige oppositionsleder Morgan Tsvangirai.
Spørgsmål: Betyder det noget for Danmarks støtte, hvem der vinder?
- Ja, det har altid betydning, hvem der vinder valget. Men i det her tilfælde er det vigtigste, at vi får et frit, retfærdigt og forhåbentligt fredeligt valg.
- Og den præsident, der kan levere et skridt mod et stærkere demokrati, får vores støtte, fortæller ministeren.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde