Danmark vil tjene styrtende på grønlandsk råstof-eventyr
Danmark kommer til at indkassere milliarder af kroner på udvindingen af råstoffer i Grønland.
Men politikerne i Folketinget lader ikke til at være klar over det. Eller også undlader de med vilje at tale om det. Det hævder partierne Siumut og IA ifølge Information.
Fordelingen af indtægterne fra den grønlandske undergrund blev aftalt i forbindelse med selvstyreloven i 2009.
Aftalen sikrer, at det danske bloktilskud til Grønland gradvist reduceres til nul i takt med, at Grønland får indtægter fra råstofferne gennem selskabsskatter og royalties fra mineselskaberne.
Alene indtægterne fra den jernmine, som London Mining Group vil etablere i det vestlige Grønland, kan indbringe den danske statskasse én milliard kroner om året i kraft af et lavere bloktilskud.
Over 15 år skønnes den samlede indtægt fra minen at blive på mindst 28 milliarder kroner. Heraf havner mindst 13 milliarder kroner i Danmark ifølge en prognose fra det grønlandske selvstyre og London Mining Group.
Men den udregning optræder stort set ikke i debatten om råstofferne. Især oppositionen i Folketinget udviser en stor uvidenhed, mener Kuupik Kleist, landstyreformand fra partiet IA.
- Det virker som om, at man ikke har sat sig ind i det. Kender man ikke indtægtsfordelingsnøglen, eller undgår man behændigt at snakke om den, siger han til Information.
Hans partifælle Sara Olsvig samt Doris Jakobsen fra Siumut, begge medlemmer af Folketinget, er enige.
Olsvig har en fornemmelse af, at politikerne på Christiansborg ikke fulgte med under forhandlingerne om selvstyreloven. Og der er heller ikke respekt for det, der står i loven, siger hun og nævner udtalelser fra Venstres formand Lars Løkke Rasmussen i januar.
- Vi så det, da partiet tidligere på året talte om, at vi skulle tage en timeout på storskalaprojekter. Det virker jo underligt, når hele forvaltningen af råstofområdet, den udøvende og lovgivende magt, er hos Grønland, siger hun til Information.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker