Dansk Erhverv roser lempelse af selskabsskat
Det glæder Dansk Erhverv, hvis regeringen - som TV 2 har erfaret - vil sænke selskabsskatten med tre procentpoint fra 25 til 22 procent.
Det siger administrerende direktør i Dansk Erhverv Jens Klarskov, efter TV 2 søndag har erfaret, at en lempelse af selskabsskatten vil være et af elementerne i regeringens kommende konkurrenceevnepakke.
- Vi er meget tilfredse med, at regeringen har lyttet til erhvervslivet og nu i lighed med blandt andet Sverige har valgt at sænke selskabsskatten, siger han.
- Det vil styrke erhvervslivets konkurrenceevne og tiltrække udenlandske investeringer, hvilket er forudsætningen for jobskabelse i det private, fortsætter han.
Ifølge Dansk Erhverv er tiltaget væsentligt for at skabe job og styrke erhvervslivets konkurrenceevne.
TV 2 Nyhederne erfarer udover lempelsen på selskabsskatten, at både bankerne og Dansk Undergrunds Konsortium (DUC), der står for olieudvinding i Nordsøen, fortsat vil skulle betale det samme til staten.
Ifølge TV 2 Nyhedernes oplysninger vil den socialdemokratisk ledede regering desuden sænke momsen på hotel og restaurationsbesøg. Noget som Dansk Erhverv tidligere på ugen advokerede kraftigt for.
Som det sidste kan TV 2 Nyhederne også fortælle, at regeringen vil pumpe fire milliarder kroner ud til boligrenovering i den almene sektor. Pengene skal komme fra landsbyggefonden.
Alle elementerne vil ifølge TV2 være at finde i regeringens varslede konkurrenceevnepakke.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde