Dansk minister afbryder 1. maj-tale
Justitsminister Peter Hummelgaard taler på scenen. 1. maj-arrangementet arrangeret af Fagbevægelsens Hovedorganisation i Fælledparken i København onsdag den 1. maj 2024.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Justitsminister Peter Hummelgaard måtte afbryde sin tale i Fælledparken, men han fuldførte den i sidste ende.
Det var ikke uden problemer, at justitsminister Peter Hummelgaard (S) onsdag gennemførte sin 1. maj-tale i Fælledparken i København.
Allerede inden talen blev der buhet og råbt ad den socialdemokratiske profil, og det tog til under selve talen.
Her kunne der ses et hav af palæstinensiske flag foran scenen, og Hummelgaard måtte undervejs afbryde sin talestrøm.
- Jeg ved ikke, om alle derude kan høre det, men der er nogle enkelte, der er mødt frem for at overdøve min tale, sagde Hummelgaard fra talerstolen.
Efterfølgende henvendte Hummelgaard sig til dem, der råbte mest.
- Til jer. Jeg forstår godt, at I er kede af det. Jeg forstår godt frustrationen. Der er brug for en våbenhvile og på længere sigt en fredelig tostatsløsning. I har ret til at være her med jeres holdning. Men det har jeg også, sagde Hummelgaard.
De palæstinensiske flag henviste selvsagt til den igangværende konflikt i Mellemøsten mellem Israel og Hamas.
- Jeg mener ikke, at det skal ødelægge den demokratiske debat i Danmark. Vi skylder alle sammen at være enige om, at jøder i Danmark skal kunne leve trygt og i sikkerhed, sagde Hummelgaard.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned