Lars Løkke Rasmussen (V) har den bedste plan, når det kommer til at løse Danmarks økonomiske udfordringer, men han skal ikke fortsætte som statsminister efter det kommende valg. Det skal i stedet Socialdemokraternes Helle Thorning-Schmidt.
Sådan lyder dommen fra vælgerne i en ny måling, som Megafon har lavet for TV2 og Politiken. Dermed ser det ikke ud til, at spørgsmålet om efterlønnen bliver altafgørende for, hvem der skal lede landet efter et kommende valg.
I målingen fremgår det, at halvdelen af de adspurgte vælgere foretrækker Helle Thorning-Schmidt som statsminister, mens opbakningen til Lars Løkke Rasmussen er på mere beskedne 39 procent.
Paradoksalt nok vurderer 51 procent af vælgerne alligevel, at Løkkes plan om en gradvis afskaffelse af efterlønnen er mere effektiv end Socialdemokraternes forslag om, at danskerne skal arbejde en time mere om ugen. Det støtter blot 40 procent.
Undersøgelsen, som bygger på svar fra 1008 respondenter, viser også, at mænd i højere grad en kvinder ønsker at bevare den omdiskuterede efterløn, der foreløbigt har taget teten som det mest diskuterede emne frem mod et kommende valg.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde