Debat om klima og energi
Folketingsmedlem og medstifter af Nye Borgerlige, Peter Seier Christensen, bliver også del af det kommende debatmøde i Landsbyen i Våbensted. Foto: PR
PR
Nye Borgerlige Lolland er klar med et debatmøde om klima og energi, og mødet kommer til at foregå i Våbensted.
VÅBENSTED Det kommende kommunalvalg bringer mange debatmøder med sig i dette efterår, og det vil Nye Borgerlige Lolland også være en del af.
Det sker blandt andet mandag 11. oktober, hvor Nye Borgerlige Lolland arrangerer et åbent møde for alle, der interesserer sig for energi, klima og miljø.
Det bliver i Landsbyen i Våbensted med start klokken 18, og folketingsmedlem for samt medstifter af Nye Borgerlige, Peter Seier Christensen fra Sjællands Storkreds, vil deltage i mødet.
Peter Seier Christensen er selv uddannet cand.scient. i kemi og ph.d. fra DTU. Han har ligeledes arbejdet med forskning på Haldor Topsøe i 24 år.
Der vil på det åbne debatmøde også blive holdt et kort oplæg af Ghita Nelander, spidskandidat for Nye Borgerlige i Næstved og regionsrådskandidat, samt af Anne Raft, spidskandidat for Nye Borgerlige Lolland til kommunalvalget og ligeledes til det kommende regionsrådsvalg.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned