Der må ikke sendes tv-billeder fra Støjberg-sag
Rigsretssagen mod Inger Støjberg skal afgøre om det var i strid med loven, at hun i sin rolle som udlændinge- og integrationsminister, beordrede asylpar hvor den ene var under 18 år adskilt. (Arkivfoto) Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Der må ikke sendes tv-billeder fra hovedforhandlingen i rigsretssagen mod Inger Støjberg, afgør Rigsretten.
Det vil ikke være tilladt at sende direkte tv-billeder fra rigsretssagen mod tidligere udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg.
Dog vil nogle medier få lov at optage og transmittere billeder og lyd fra domsafsigelsen.
Det har Rigsretten afsagt kendelse om tirsdag formiddag klokken 10.
I begrundelsen for beslutningen lyder det fra Rigsretten:
- Det er af hensyn til vidnerne, og at retsmøderne kan afvikles med den ro og koncentration, som er nødvendig.
Normalt er det ikke tilladt at tage billeder eller optage video fra retssager i det danske retssystem.
Dog kan der i særlige tilfælde - som ved domsafsigelser i retssager med stor mediebevågenhed - gives tilladelse til videooptagelse.
Inger Støjberg ønskede, at pressen fik mulighed for at sende direkte tv-billeder fra den historiske straffesag.
Det argumenterede hendes forsvarer for ved det forberedende retsmøde.
- Uden for Rigsretten er sagen politisk. Den hviler på et vigtigt politisk grundlag, og der bør gives adgang til borgere til en ufiltreret version i sagen, lød det fra forsvarsadvokat René Offersen.
Også flere medier har argumenteret for, at der bør være størst mulig offentlighed omkring sagen.
Derimod har sagens to anklagere, som er udpeget af Folketinget, argumenteret for, at der ikke bør gives tilladelse til.
Det var en enstemmig afgørelse om transmittering af tv-billeder til hovedforhandlingen, som er truffet af Rigsrettens dommere - 13 højesteretsdommere og 13 dommere valgt af Folketinget.
Rigsretssagen skal afgøre, hvorvidt Inger Støjberg i rollen som udlændinge- og integrationsminister i strid med loven beordrede asylpar - hvor den ene part var under 18 år - adskilt tilbage i 2016.
Der foregik ikke partshøring af parrene i sagerne, og der var angiveligt ingen individuel sagsbehandling.
Kritikere af adskillelsen af asylpar har påpeget, at der netop kræves partshøring og individuel sagsbehandling i den type sager.
Rigsretssagen indledes i september og ventes afsluttet inden årets udgang.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned