Der skal landes en aftale om Arktis

Offentliggjort Sidst opdateret

* Før jul meddelte forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) til Jyllands-Posten, at der skulle oprustes i Arktis, og fredag gik forhandlingerne i gang.

* Der skal købes to nye Thetis-inspektionsskibe, to langtrækkende droner, mere bemanding på Arktisk Kommando samt to yderligere slædehold og en opgradering af lufthavnen i Kangerlussuaq. Det står til at koste cirka 15 milliarder kroner.

* TV 2 har fredag fremlagt regeringens prioritetsliste. Her står satellit-kapacitet og nye sensorer, droner og de to nye Thetis-skibe øverst på ønskelisten.

Kidle: Jyllands-Posten og TV 2.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.