Det er en ommer

Jeg hører til dem, som heller ikke er tilfreds med håndteringen af vandsagen i Rødby. Langtfra.

Hvorfor er der ikke tænkt på opslag ved de supermarkeder/ forretninger vi har i området. Hvorfor har man ikke skilte ved indfaldsvejene. Hvorfor har kommunen ikke opdaget, at folk er på ferie. Nogle møder op på deres bopæl om aftenen to dage efter, man indførte kogepåbudet, og hvilken chance har man lige for, at det første man tænker på, er at koge sit drikkevand.

Hvorfor aftaler man ikke med de virksomheder, der kunne have relevans, hvorledes man kan hjælpe hinanden, sig selv, os?

Har mødt flere turister, som er ganske uforstående overfor den mangel på selvfølgelig information, der nu engang hører til en så alvorlig situatiation, som dette nu engeng er.

Man kan da prise sig lykkelig over, at børnene har skoleferie, men hvad med de ældre i eget hjem?? De syge og gangbesværede???

Det er helt klart en OMMER.



René P. Andersen

Torvegade 17

4970 Rødby




Offentliggjort Sidst opdateret