Det foreslår Liberal Alliance

Offentliggjort Sidst opdateret

* Der skal være mere bevogtning med hegn ved EU's ydre grænser. EU skal sammen med medlemsstaten ved grænsen finansiere hegnene.

* Frontex skal reformeres, så opsamlede migranter ikke længere sendes til EU-lande, men til et tredjeland, som der skal indgås aftale med. Der skal være 30.000 ansatte i Frontex fremfor de 10.000, der sigtes efter i 2027.

* Udviklingsbistand fra EU skal betinges af, om lande, som der kommer mange migranter fra, vil tage imod egne statsborgere.

* Der skal arbejdes for at indgå en aftale om et modtagecenter i et tredjeland på både nationalt plan og EU-plan, og så skal konventionssystemet reformeres. Blandt andet vil LA afskaffe forpligtelsen til at behandle spontane asylansøgere ansøgning.

Kilde: Liberal Alliances migrationsudspil.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.