Det sidste hold soldater er landet i Kastrup

Afviklingen af hjemtransporten for de i alt 550 soldater har været ramt af store logiske brølere og en række af tekniske uheld. Først var årsagen til forsinkelsen søndag, at man i Afghanistan missede en tidslomme til at bruge et fly.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det skyldtes efter sigende komplikationer i forbindelse med fejringen af den muslimske højtid Eid. Mandag måtte turen igen udsættes, da et defekt navigationsanlæg på et amerikansk transportfly satte en stopper for hjemrejsen.

Tirsdag er de sidste udsendte fra hold 15 landet i Kastrup, hvor 40 soldater træder af, mens yderligere 60 soldater flyver videre til Krarup. Ankomsten skete en halv time senere end først ventet. Det er dog uden større komplikationer, forsikrer presseofficer Niels Brandt fra Danilog.

- Nu venter der et tre måneders forløb med akklimatisations- og reintegrationsprogram, hvor socialrådgivere og psykologer står til rådighed, og hvor en normal arbejdsdag på 37 timer skal indfases, siger han til Ritzau.

Hold 15 erstattes af hold 16, der består af 275 mand. Deres opgave består primært af at bryde lejre ned, samt støtte og vejlede de afghanske styrker. En mindre del består af en kampvognsbesætning, der skal støtte de britiske og amerikanske styrker.

/ritzau/