DF: Danmark bør anerkende Jerusalem som hovedstad
Udenrigsordfører for Dansk Folkeparti Søren Espersen støtter op om USA''s beslutning om at anerkende Jerusalem som Israels hovedstad. Foto: /ritzau/Janus Engel (arkiv)
/ritzau/Janus Engel (arkiv)
Udenrigsordfører for Dansk Folkeparti støtter op om USA's anerkendelse af Jerusalem som Israels hovedstad.
Det skabte voldsomme reaktioner verden over, da den amerikanske præsident, Donald Trump, onsdag anerkendte Jerusalem som hovedstad i Israel.
Og nu kommer der en reaktion fra Dansk Folkeparti. Partiet støtter op om Trump's udmelding og ønsker, at Danmark anerkender Jerusalem som Israels hovedstad. Det siger udenrigsordfører Søren Espersen (DF) til DR.
- Man er nødt til at se realistisk på tingene. Jerusalem er Israels hovedstad. Det er der, hvor Israel har sin regering, parlament og højesteret. Det er et faktum, siger han.
Trump's udmelding betyder også, at USA vil flytte deres ambassade fra Tel Aviv til Jerusalem. Og her ønsker Espersen at følge trop.
- Jeg mener, at vi i Danmark også skal flytte vores ambassade fra Tel Aviv til Jerusalem. Det vil klæde den danske regering at følge trop med USA, lyder det.
Espersens kommentar kommer samtidig med, at regeringspartiet Venstre tog afstand fra USA's beslutning og kritiserede Trump for at besværliggøre en mulig fredsproces mellem Israel og Palæstina.
- Vi taler om en atombombe, som han potentielt kaster ind i en meget anspændt situation, siger Venstres udenrigsordfører, Michael Aastrup Jensen, til DR.
Søren Espersen mener dog ikke, at denne beslutning vil skade fredsprocessen mellem Israel og Palæstina. Han mener faktisk slet ikke, at der er nogen fredsproces i gang.
- Jeg synes, at det er udmærket, at det bliver slået fast, at Jerusalem er Israels hovedstad. Så må palæstinenserne, hvis de får en stat, have deres hovedstad et andet sted, siger han.
Socialdemokratiet, SF og Venstre taget afstand fra USA's beslutning.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker