DF: Det er slut med ramadan-middage

Dansk Folkeparti mener, at det nu må være slut med de såkaldte ramadan-middage på Christiansborg, hvor muslimer har fejret afslutningen på den årlige fastemåned ramadanen.

Partiets medlem af Folketingets præsidium, Søren Espersen, henviser til, at Folketinget har strammet op på brugen af tingets lokaler, efter at der sidste år netop var politisk blæst om ramadanmiddagen.

- Det kan godt være, at det gik sidste år og forrige år. Men efter de ny regler går det ikke længere. Ramadan-middage i Folketinget er forbi, konkluderer Søren Espersen.

Senest har Folketingets formand, Thor Pedersen (V), vendt tomlen ned til en planlagt ramadan-middag middag den 22. august. Han har i stedet bedt arrangøren, det socialdemokratiske folketingsmedlem Hüseyin Arac, sende en ny ansøgning, hvis han stadig vil låne lokalerne. En melding som har fået Hüseyin Arac til flytte middagen ud i byen.

Søren Espersen mener da heller ikke, at Christiansborg skal lægge hus til det kontroversielle middagsselskab.

- Vi har altid ment, at middagen var et misfoster. Det er fint nok med en sådan middag, og politikere skal velkommen til at deltage, men det skal bare ikke ske på Christiansborg. Christiansborg er først og fremmest et parlament. Så arrangementerne skal være af politisk karakter, siger Dansk Folkepartis medlem af Folketingets præsidium.

Thor Pedersens beslutning kommer, efter at Dansk Folkeparti havde klaget over middagen i Folketingets Fællessal. Her skulle præsidenten for Europarådets Parlamentariske Forsamling, Mevlüt Cavusoglu, have været æresgæst, ligesom aftenen ville byde på en præsentation, der indebærer "Zaman Scandinavias bidrag til det multikulturelle liv".

Folketinget er kommet frem til, at det er et privat firma, der inviterer og er vært for arrangementet, ligesom Hüseyins Aracs ansøgning om brug af lokalet "ikke er dækkende for den udsendte invitation".

/ritzau/

Muslimer dropper ramadanmiddag i Folketinget, efter formand vender tomlen ned til ansøgning. DF er tilfreds.

Offentliggjort Sidst opdateret