Udenrigsminister Lene Espersen må foreløbig vente til næste uge med at finde ud af, om regeringens trofaste støtteparti, Dansk Folkeparti, vil bakke op om oppositionens kritik af hende.
Det oplyser DF's næstformand Peter Skaarup, der først vil høre Espersens forklaringer på et samråd i Finansudvalget, der formentlig afvikles næste onsdag.
Sagen handler om, hvor vidt hun har vildledt Folketinget i sagen om overbetaling til privathospitaler.
- Vi følger selvfølgelig sagen, men vi har ikke en stilling gjort op endnu, siger Peter Skaarup.
Han tilføjer, at DF først vil have helt klarhed over, hvad der er blevet sagt i Folketingssalen om sagen.
- Men grundlæggende er det selvfølgelig skidt, hvis man ikke helt fuldstændig klart fortæller alt til Folketinget, siger Peter Skaarup.
Han afviser dog, at DF vil lægge stemmer til at få gennemført en stor uvildig undersøgelse, som oppositionen også kræver.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned